Mathematics 6
Student Centre
Teacher Centre

Parent Centre
• Surf for More Math
• Try It Out
• Workbook Answers

Nelson Education > School > Mathematics K-8 > Mathematics 6 > Parent Centre > Surf for More Math > Chptr 12 Lssn 9

Surf for More Math

Lesson 9 - Unit Rates


To encourage your child to have fun on the Web while learning about Unit Rates, here are some games and interactive activities they can do on their own or in pairs.



Represent relationships using unit rates.


Builds Upon

Student Book pages 374-375

Instructions for Use

Determine a Ratio helps your child reduce the ratio to its lowest terms.

To use Determine a Ratio, click the 'Start' button. Input the numbers in the proper text box. Click the 'Check ' button to see if the answer is correct.


Interactive Calculator lets your child find unit rates.


To use the Interactive Calculator, present your child with a question. For example, 12 eggs cost $1.44, how much does one egg cost? Have your child start by inputting the number 1.44. This number will appear in the window of the calculator. Press the '÷ ' button on the calculator, and press 12. Press the ' =' button on the calculator to show the answer. Try other questions so your child can determine unit rates.