Name: 
 

Lesson 3.5: Communicate about Ratios and Rates



Multiple Choice
Identify the choice that best completes the statement or answers the question.
 

 1. 

A 750 g bag of rice costs $1.39. A 2 kg bag of rice costs $3.99. At the bulk food store rice costs $0.23/100 g. Which is the better buy?
a.
750 g bag of rice  
b.
2 kg bag of rice
c.
bulk food store rice
 

 2. 

Sanjit has a part-time job delivering the local newspaper. He earns $5 for every 4 newspapers he delivers. He needs $72 to buy his mom a birthday gift. How many newspapers must he deliver?
a.
60
b.
36
c.
58
d.
10
 

Matching
 
 
Last season Kayla played 594 games and won 440 of those games. This season she is scheduled to play 540 games. She wants to know how many games she needs to win this season to keep the same rate of games won. Order the steps she would take to solve the problem.
a.
She wrote a proportion with a missing term for the number of games she needs to win this season.
b.
The answer is 400. This is correct because 440 grp001-1.jpg 0.74 is 400 games
c.
She show that she won 440 games out of 594 games last season, and she will play 540 games this season.
d.
The rate is 0.74 games won/games played because 440 grp001-2.jpg 594 = 0.74.
 

 3. 

What is her first step?
 

 4. 

What is her second step?
 

 5. 

What is her third step?
 

 6. 

What is her final step?
 

Short Answer
 

 7. 

Sara can run 4 km in 20 min. Can she run 7 km in 35 min?
 



 
Check Your Work     Start Over