Name: 
 

Lesson 3.4: Using Rates



 1. 

Select the term to complete the sentence.

A comparison of two quantities measured in different units is called a ______________ .
a.
ratio
b.
rate
c.
proportion
 

 2. 

Select the unit rate.
a.
100 m / 10 s
c.
45 km/h
b.
160 L / 250 people
d.
150 beats / 2 min
 

 3. 

Calculate the unit rate.

                         984 km in 12 hours
a.
82
b.
0.012 km/h
c.
98.4 km/h
d.
82 km/h
 

 4. 

Calculate the unit cost.

                        5 jars of juice of 14.45
a.
$2.89/jar
b.
2.89
c.
$0.35/jar
d.
$5/jar
 

 5. 

Calculate the unit cost.

            $21.99 for a 454 g bag of frozen cooked scallops
a.
0.0484
b.
$20.65/g
c.
$0.05/g
d.
$5/g
 

 6. 

Calculate the hourly rate.

            Robert worked 37.5 h and earned $346.88
a.
$9.25
b.
$0.11/h
c.
$0.93/h
d.
$9.25/h
 

 7. 

Justine drove 725 km in 8 h. At this rate, about how far will Justine drive in 9.5 h?
a.
861 km
b.
91 km/h
c.
1088 km
d.
95 km/h
 

 8. 

Which is the better price?

     2 containers of yogurt for $0.89    or    9 containers of yogurt for $4.30
a.
2 containers of yogurt for $0.89 
b.
9 containers of yogurt for $4.30 
 

 9. 

Two different types of tickets are selling for the next big concert. Each hour, one hundred $55 tickets are sold for seats on the floor. Every two hours, one hundred and fifty $40 tickets are sold for seats in the stands. Determine the rate of sale for each type of ticket being sold.
a.
floor tickets: $55/h
stand tickets: $40/h
b.
floor tickets: 100 tickets/h
stand tickets: 75 tickets/h
 

 10. 

For the problem in question 9, suppose there are only 375 stand tickets left to sell. How long will it take for these tickets to sell out?
a.
3.75 h
b.
5 h
c.
2.1 h
d.
3 h
 



 
Check Your Work     Start Over