Name: 
 

Lesson 3: Exploring Possible Values



 1. 


Harper’s School Supplies
Item
Cost per item
pen
$0.75
pencil
$0.50
eraser
$0.25
notepad
$1.25
ruler
$0.35
sharpener
$0.10

Carly spent $4.25 on school supplies. How many of each item did she buy?
a.
1 pencil, 3 pens, and 1 notepad
c.
2 pencils, 1 pen, and 2 notepads
b.
2 pencils, 2 pens, and 1 notepad
d.
1 pen, 3 pencils, and 1 notepad
 

 2. 

Ben spent $4.10 on school supplies. Use the price list from question 1 to determine how many of each item he bought.
a.
2 pencils, 2 pens, 1 notepad, and 3 sharpeners
b.
4 pencils, 1 pen, 1 notepad, and 1 sharpener
c.
3 pencils, 2 pens, 1 notepad, and 2 sharpeners
d.
1 pencil, 3 pens, 2 notepads, and 1 sharpener
 

 3. 

Jean spent $5.10 on school supplies. Use the price list from question 1 to determine how many of each item she bought.
a.
1 pen, 3 pencils, 2 erasers, 1 notepad, and 2 rulers
b.
1 pen, 2 pencils, 1 erasers, 1 notepad, and 3 rulers
c.
3 pens, 1 pencil, 2 erasers, 3 notepads, and 2 rulers
d.
2 pens, 1 pencil, 1 eraser, 2 notepads, and 1 ruler
 

 4. 

Donald spent $6.70 on school supplies. Use the price list from question 1 to determine how many of each item he bought.
a.
3 pens, 2 pencils, 2 erasers, 1 ruler, 2 notepads, and 1 sharpener
b.
1 pen, 4 pencils, 2 erasers, 2 rulers, 3 notepads, and 1 sharpener
c.
2 pens, 1 pencil, 3 erasers, 3 rulers, 1 notepad, and 2 sharpeners
d.
2 pens, 1 pencil, 2 erasers, 2 rulers, 3 notepads, and 1 sharpener
 

 5. 

Emily spent $7.20 on school supplies. Use the price list from question 1 to determine how many of each item she bought.
a.
3 pencils, 4 pens, 3 notepads, 2 erasers, 2 rulers, and 1 sharpener
b.
2 pencils, 3 pens, 2 notepads, 2 erasers, 2 rulers, and 1 sharpener
c.
4 pencils, 2 pens, 2 notepads, 3 erasers, 1 ruler, and 1 sharpener
d.
4 pencils, 3 pens, 2 notepads, 1 eraser, 2 rulers, and 4 sharpeners
 

 6. 

This chart shows different combinations of sports balls and their total costs.

mc006-1.jpg
mc006-2.jpg

mc006-3.jpg


= $8.00

mc006-4.jpg

mc006-5.jpg
mc006-6.jpg


= $6.25
mc006-7.jpg
mc006-8.jpg
mc006-9.jpg


= $8.25
= $8.00
= $9.00
= $8.50
 

How much does each item cost?
a.
soccer ball = $2.25, football = $3.00, basketball = $4.25
b.
soccer ball = $2.50, football = $4.00, basketball = $2.25
c.
soccer ball = $1.75, football = $3.25, basketball = $3.50
d.
soccer ball = $2.50, football = $3.00, basketball = $3.25
 

 7. 

This chart shows different combinations of sporting goods and their total costs.

mc007-1.jpg
mc007-2.jpg
mc007-3.jpg



= $140
mc007-4.jpg
mc007-5.jpg
mc007-6.jpg



= $105
mc007-7.jpg
mc007-8.jpg
mc007-9.jpg



= $145
= $130
= $155
= $105
 

How much does each item cost?
a.
goalie stick = $55, lacrosse stick = $30, tennis racquet = $45
b.
goalie stick = $75, lacrosse stick = $35, tennis racquet = $40
c.
goalie stick = $50, lacrosse stick = $50, tennis racquet = $40
d.
goalie stick = $55, lacrosse stick = $40, tennis racquet = $65
 

 8. 

This chart shows different combinations of ski equipment and their total costs.

mc008-1.jpg

mc008-2.jpg
mc008-3.jpg



$700
mc008-4.jpg
mc008-5.jpg
mc008-6.jpg



$525
mc008-7.jpg
mc008-8.jpg
mc008-9.jpg



$500
$575
$650
$500
 

How much does each item cost?
a.
skis = $250, poles = $225, boots = $300
b.
skis = $225, poles = $220, boots = $250
c.
skis = $350, poles = $225, boots = $100
d.
skis = $250, poles = $125, boots = $200
 

 9. 

This chart shows different combinations of golf equipment and their total costs.


mc009-1.jpg
mc009-2.jpg

mc009-3.jpg


$550
mc009-4.jpg
mc009-5.jpg
mc009-6.jpg


$650

mc009-7.jpg
mc009-8.jpg
mc009-9.jpg


$575
$575
$625
$575
 

How much does each item cost?
a.
golf clubs = $175, golf bag = $200, push cart = $225
b.
golf clubs = $275, golf bag = $300, push cart = $225
c.
golf clubs = $175, golf bag = $350, push cart = $325
d.
golf clubs = $375, golf bag = $100, push cart = $425
 

 10. 

The local bookstore is having a summer sale. Three novels cost $12.00 and 2 magazines cost $8.00. How much would it cost to purchase 9 novels and 10 magazines?
a.
$40
b.
$76
c.
$36
d.
$68
 



 
Check Your Work     Start Over