Name: 
 

Lesson 3: Multiplying by Numbers Less than 1



 1. 

Which 10 mc001-1.jpg 10 grid shows the product of 0.4 mc001-2.jpg 0.7?
a.

      mc001-3.jpg
c.

        mc001-5.jpg
b.

      mc001-4.jpg
d.

        mc001-6.jpg
 

 2. 

What is the cost of 0.58 kg of trail mix at $0.85 for each kilogram?
a.
$0.49
b.
$0.54
c.
$0.59
d.
$0.44
 

 3. 

What is the cost of 0.62 kg of raisins at $0.47 for each kilogram?
a.
$0.34
b.
$0.24
c.
$0.39
d.
$0.29
 

 4. 

What is the cost of 0.78 kg of almonds at $0.63 for each kilogram?
a.
$0.59
b.
$0.52
c.
$0.49
d.
$0.42
 

 5. 

What is the cost of 0.86 kg of sunflower seeds at $0.28 for each kilogram?
a.
$0.24
b.
$0.27
c.
$0.34
d.
$0.37
 

 6. 

A field measures 1.4 km long and 0.8 km wide. What is the area of the field?
a.
1.20 km2
b.
1.12 km2
c.
1.21 km2
d.
1.02 km2
 

 7. 

A piece of glass is to cover the top of a rectangular end table that is 0.8 m long and 0.65 m wide. How much glass is needed?
a.
0.56 m2
b.
0.58 m2
c.
0.48 m2
d.
0.52 m2
 

 8. 

Calculate.
     0.4 mc008-1.jpg 0.9
a.
0.50
b.
0.40
c.
0.36
d.
0.45
 

 9. 

Calculate.
     3.1 mc009-1.jpg 0.6
a.
1.86
b.
18.6
c.
186
d.
0.186
 

 10. 

Calculate.
     0.8 mc010-1.jpg 8.2
a.
0.656
b.
6.56
c.
65.6
d.
656
 



 
Check Your Work     Start Over