Name: 
 

Lesson 7 - Solving Problems by Working Backwards



 1. 

Sal bought 3 kg of oranges and 5 kg of apples. He spent $10.92. The apples cost $1.29/kg. How much did the oranges cost per kilogram?
a.
$1.09
b.
$1.39
c.
$1.69
d.
$1.49
 

 2. 

Chloe bought 6.28 kg of blueberries. She used some of the blueberries to make 4 pies and she froze 3.64 kg to use later. How many kilograms of blueberries did she use for each pie?
a.
0.726 kg
b.
0.660 kg
c.
0.584 kg
d.
0.632 kg
 

 3. 

Annie has $140.75 in quarters and toonies in her coin jar. If she has 139 quarters, how many toonies does she have?
a.
53
b.
61
c.
48
d.
58
 

 4. 

Tim cut 24.91 m of fabric into 8 equal sections, with some fabric left over. If 2.35 m of fabric is left, how long is each of the eight sections?
a.
1.94 m
b.
2.38 m
c.
2.82 m
d.
2.66 m
 

 5. 

Tammy divided a bag of compost into 6 planters. She put 0.65 kg in each planter. If she has 0.6 kg of compost left, how much compost was in the original bag?
a.
4.5 kg
b.
3.2 kg
c.
5.1 kg
d.
4.8 kg
 



 
Check Your Work     Start Over