Name: 
 

Lesson 2 - Multiplying Money Amounts by One-Digit Numbers



 1. 

Sandra bought 4 packages of raisins. Each package costs $2.34.
mc001-1.jpg
Use the diagram to determine the total cost for the four packages of raisins.
a.
$8.36
b.
$9.26
c.
$8.26
d.
$9.36
 

 2. 

Ari bought 3 bags of oranges. Each bag cost $3.46.
mc002-1.jpg
Use the diagram to determine the total cost of the three bags of oranges.
a.
$9.28
b.
$10.38
c.
$10.28
d.
$9.28
 

 3. 

Mi-Lee bought 5 loaves of bread. Each loaf costs $1.54.
mc003-1.jpg
Use the diagram to determine the total cost for the five loaves of bread.
a.
$8.70
b.
$5.70
c.
$7.70
d.
$6.70
 

 4. 

Jenna bought 2 comic books. Each comic book costs $3.98. What is the total cost for the two comic books?
a.
$6.86
b.
$7.96
c.
$7.86
d.
$6.96
 

 5. 

Ty bought 4 kg of peaches. If peaches cost $2.62 for 1 kg, what is the total cost for the four kilograms of peaches?
a.
$10.28
b.
$9.48
c.
$8.28
d.
$10.48
 

 6. 

Almonds cost $3.48 for 1 kg. Kylie spent $10.44 on almonds. How many kilograms did Kylie buy?
a.
2 kg
b.
4 kg
c.
3 kg
d.
5 kg
 
 
Match each multiplication sentence with the correct product.
a.
$58.08
c.
$24.56
b.
$21.90
d.
$36.51
 

 7. 

ma007-1.jpg
 

 8. 

ma008-1.jpg
 

 9. 

ma009-1.jpg
 

 10. 

ma010-1.jpg
 



 
Check Your Work     Start Over