Name: 
 

Lesson 1 - Estimating Products



 1. 

Estimate the cost of 3 kg of oranges if 1 kg costs $2.84.                
a.
$10
b.
$8
c.
$9
d.
$5
 

 2. 

Estimate the cost of 5 m of ribbon if 1 m cost $1.29.
a.
$8
b.
$3
c.
$4
d.
$5
 

 3. 

Estimate the cost of 6 kg of mixed nuts if 1 kg costs $3.89.
a.
$26
b.
$24
c.
$22
d.
$18
 

 4. 

Estimate the cost of 7 comic books if 1 comic book costs $5.35.
a.
$35
b.
$30
c.
$42
d.
$32
 

 5. 

Estimate the cost of 4 DVDs if 1 DVD costs $11.29.
a.
$40
b.
$48
c.
$44
d.
$50
 

 6. 

Estimate the product.

                     mc006-1.jpg
a.
25
b.
30
c.
27
d.
24
 

 7. 

Estimate the product.

                     mc007-1.jpg
a.
90
b.
94
c.
88
d.
95
 

 8. 

Estimate the product.

                   mc008-1.jpg
a.
24
b.
28
c.
34
d.
30
 

 9. 

Estimate the product.

                   mc009-1.jpg
a.
88
b.
94
c.
100
d.
96
 

 10. 

Estimate the area of this rectangle.
                              mc010-1.jpg
a.
25
b.
30
c.
28
d.
31
 



 
Check Your Work     Start Over