Name: 
 

Lesson 5 - Communicating about Large Numbers



 1. 

Jakub was reading about honey bees for his project. He found the following information:

      Each year about 5 million kg of honey are produced by Manitoba       beekeepers. One beehive has about 45 thousand bees and produces about 70 kg of honey in about a six weeks. Some beekeepers have more that 100 hives.
If a beekeeper has 120 bee hives, about how many bees would there be altogether?
a.
54.0 million
b.
5.4 million
c.
0.54 million
 

 2. 

Refer to question 1. How much many grams of honey would the 120 bee hives produce?
a.
8.4 hundred g
b.
8.4 thousand g
c.
8.4 million g
 

 3. 

Refer to question 1. If a 500-g jar of honey costs $6.35, how much money would the beekeeper earn from 120 bee hives?
a.
$106 680
b.
$1 066 800
c.
$10 668 000
 

 4. 

Maya is doing her project on maple syrup. She finds the following information.

      ·  It takes about 40 L of sap to make 1 L of maple syrup.
     
·  About 1.2 million L of syrup was produced in 2004.
     
·  The average price for 500 mL of maple syrup is $5.76.

About how much sap is need to produce 1.2 million L of syrup?
a.
48 million L
b.
4.8 million L
c.
480 million L
 

 5. 

How much money would be earned from the syrup produced in 2004?
a.
$1 382 400
b.
$13 824 000
c.
$138 240 000
 



 
Check Your Work     Start Over